Goldfinger különvélemény

Goldfinger

Utolsó kommentek:

Goldfinger Ernő 2023.02.01. 15:23:49

@0dzsud0: Ezt is megbeszéltük!

Nem titok egyébként, hogy ez az első poszt a Goldfinger blogon. Amikor az egészbe belevágtam, akkor többek között az volt a célom (vagy inkább csak reményem), hogy ilyen és hasonló kulturált, érvelő vitákat lehessen is lefolytatni. És ez sikerült is, többek között neked is köszönhetően

Sok mindenben nem értünk egyet - de abban igen, hogy ez nem baj, sőt. A vita jó, a vita kell, a vita előre tud vinni. Szóval, ismételve magam, sokadszorra is: Köszi! :)

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

0dzsud0 2023.02.01. 15:16:27

@Goldfinger Ernő: "Nem azt vitatattam a bejegyzésben sem, hogy akiknél van euró, azok veszítettek a növekedési ütemükből, "csak" a "jelentősen" szóval nem értek egyet. És nem az erős forint mellett érvelek, "csak" azt állítom, hogy az extrém árfolyamkilengések károsak a gazdaság egészére"

Korrekt.

"De az sem igaz, hogy az orosz-ukrán háború miatt történtek volna az extrém forint-kilengések"

Pedig de, legalábbis részben okozója ez is, és annak is megvannak az okai, hogy miért nincs egység országonként. A mi szomszédunkban egy atomhatalom háborúzik, a cseheknél például nem ez a helyzet (Prága nyugatabbra van, mint Bécs). Őket tehát ne vegyük egy kalap alá. Ha egy ország szomszédjában bármilyen háború dúl, akkor a befektetők menekülnek, a helyi pénz gyengül, ez minket sújt most, a cseheket nem. Románia és Lengyelország már érdekesebb. Románia 1995 és 2005 között rommá gyengítette a lejt. Olyan, mintha mi a forintot 4000-re gyengítenénk, majd ott tartanánk, és mutogatnánk, hogy lám, milyen stabil. Az jó lenne? Plusz baromi kicsi a devizapiacuk, amit a jegybankjuk aktívan menedzsel. Aztán ott van Lengyelország, aminek elengedték az adósságait a rendszerváltáskor (szemben ugye velünk), így azóta (és most is) sokkal kevésbé sérülékeny, mint mi. Egyébként nem a gyengülés az, ami fontos, hanem hogy a jövedelmek növekedése kompenzálja-e a gyengülést. 2010 óta egyértelműen ez a helyzet Magyarországon. Azaz hiába gyengül a forint, az átlag magyar bére zárkózik fel a nyugatihoz. Mondanám, hogy a többi stimmel, de ez a poén annyira már nem ül. :)

"Az uniós kifizetések visszatartásához vezető értelmetlen és erkölcstelen vita Brüsszellel"

Ez talán tényleg messzire vezet, nyilván nem árulok el nagy titkot, ha én az erkölcsi hiányosságokat és az értelmet nélkülöző politizálást elsősorban Brüsszelnél vélem felfedezni. Nem kell egyetértenünk. :)

"mint az euró be-nem-vezetése: gazdaságtörténeti (és társadalmi, politikai, erkölcsi) bűn az Orbán-kormány részéről."

Nem ugyanarra a következtetésre jutottunk, ezzel sincs gondom. Szerintem el lehet kezdeni érvelni az uniós bevezetése mellett és ellen, de nem azon a köznyelvi primitív szinten, hogy "már a horvátok is lehagytak minket". Szerintem nem olyan nagy gond az, hogy nálunk egyelőre nincs euró, és finoman szólva sem vagyok meggyőződve róla, hogy a közeljövőben meredeken változni fog az erről alkotott véleményem, de persze bármi lehet.

Én is köszi!

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Goldfinger Ernő 2023.02.01. 13:35:31

@0dzsud0: Én sem szeretem feleslegesen ismételni magamat. Nem azt vitatattam a bejegyzésben sem, hogy akiknél van euró, azok veszítettek a növekedési ütemükből, "csak" a "jelentősen" szóval nem értek egyet. És nem az erős forint mellett érvelek, "csak" azt állítom, hogy az extrém árfolyamkilengések károsak a gazdaság egészére, ráadásul az az árfolyamszint, a 300-310 froint között, ait 2015 körül láttunk, amikor megvoltak a feltételek az euró bevezetésének elindításához messze nem volt akkor erősnek nevezhető.

De az sem igaz, hogy az orosz-ukrán háború miatt történtek volna az extrém forint-kilengések, mivel ha megnézzük a régiós valuták árfolyam-alakulását (CZK, PLN, RON), egyiknél sem tapasztaltunk hasonlót a háború kitörése után, sőt pl a CZK még erősebb is volt 2022 végén, mint a háború előtt,. de talán a többiek is. A többi stimmel... :)

Az uniós kifizetések visszatartásához vezető értelmetlen és erkölcstelen vita Brüsszellel ugyanazt a kategóriát képviseli, mint az euró be-nem-vezetése: gazdaságtörténeti (és társadalmi, politikai, erkölcsi) bűn az Orbán-kormány részéről.

De ez már egy másik, még messzebbre vezető történet, úgyhogy ezt nem itt, nem ennek a bejegyzésnek a kapcsán fogjuk megbeszélni. Le fogom erről is írni a véleményemet hosszabban (meg sok mnden másról is), ha érdekel és máskor is ellátogatsz a blogra, elmondod te is a véleményedet, akkor azt mindig meg fogom köszönni.

Most is, a fntieket is. Köszi! :)

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

0dzsud0 2023.02.01. 13:19:20

@Goldfinger Ernő: "tök irreleváns a téma szempontjából"

Dehogy is. Erről meg szdobyval volt fentebb egy vitád, hadd ne idézzek már ide mindenkit! :) Inkább én mondhatnám, hogy a GDP per capita (constant 2015 US$) mutató nem lesz csak azért releváns, mert most ebben találtad meg, ami téged igazol. A mutató, ami alapján együtt mozgunk például Lengyelországgal, a szlovákokat verik a görögök és le sem hagyott minket Románia (utóbbit csak a poén kedvéért, most nem konkrétan neked). :))

"Egy 2018-ban végződő chart alapján"

Hát nyugodtan listázd akkor 2021-ig akkor és írd le, hogy milyen gyökres változást vélsz felfedezni! :) Jól megfigyelhető, hogy akiknél euró lett, jelentősen veszítettek a növekedési ütemükből, a többiek pedig gyorsabb ütemben zárkóznak fel euró nélkül. Nem gond, ha te ezt nem látod, de légyszi akkor ne vitatkozzunk, mert nincs értelme.

"mint például a folyamatosan leértékelődő forintárfolyam trendje. A gazdaságtörténeti bűnök meg gazdaságtörténeti bűnök."

Szerencsére nem úgy működik a dolog, hogy erős forint = jó, gyenge forint = rossz, olyan meg főleg nincs, hogy euró = jó, forint = rossz. Nem csak ott követsz el hibát, hogy ezt így gondolod, de ráadásul még ott is, hogy a gazdasági mutatószámokba is belekevered. Mindeközben a fenti ábrák épp a magyar kormány álláspontját erősítik, miszerint - látva az euroövezethez csatlakozó országok példáját - jelen helyzetben annyira nem kell a bevezetéssel sietnünk. Arról meg már nem is beszélve, hogy a magyar kormány nyakába varrt intenzív forintleértékelődés se volt rossz, miközben világos, hogy az orosz-ukrán háború és az Uniós kifizetések visszatartása miatt szaladt fel 350-ről 430-ig. Gazdaságtörténeti bűnök? Lehet...csak nem mindegy, hogy kié. Téged idézve: "A többi stimmel...".

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Goldfinger Ernő 2023.01.31. 22:01:10

@0dzsud0: Ha olyanra válaszoltam, amit nem nekem címeztél, azért elnézést kérek.

A PPP-t felhozhatod akármilyen ábrákon és akármilyen országokkal összehasonlításban, tök irreleváns a téma szempontjából. Egyrészt a tényleges gazdasági növekedést nem ebben mérik. Másrészt nem állítottam, hogy az euró bevezetésének nincs növekedési áldozata. "Mindössze" annyit, hogy ez nem olyan mértékű, hogy emiatt ne érné meg a forint lecserélése. Egy 2018-ban végződő chart alapján ráadáasul az "utóbbi időkról" beszélni legalábbis vicces.

A trendek ettől valóban trendek, mint például a folyamatosan leértékelődő forintárfolyam trendje. A gazdaságtörténeti bűnök meg gazdaságtörténeti bűnök.

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

0dzsud0 2023.01.31. 21:48:34

@Goldfinger Ernő: Tehát ha jól látom, a mondanivalód leegyszerűsítve az, hogy jó, hát papíron előztünk ugyan, de ha a szlovákok is átváltják az összes pénzüket dollárra, meg mi is, akkor ők jobban járnak.

Valaki már szépen lírta fentebb, amit én is gondolok erről, így én már csak idézném őt:

"Billy Hill 2023.01.28. 07:47:05
@szdoby: Te ezt a logikát nem értheted. Ha egy ország GDP PPP témában jobban áll, mint Magyarország, akkor ez egy nagyon is releváns mutató - elmaradott suttyó ország vagyunk! De ha nem annyira fényes a másik ország sem hozzánk képest, akkor ez csak egy tényező a sok közül, szóra sem érdemes, tehát a nagy képet kell nézni - ami szerint elmaradott suttyó ország vagyunk...! :-)"

"Mit állítottam én?"

Tekintve, hogy én eleve nem neked válaszoltam: mit érdekel engem? Kérted, hogy mutassak egy gazdasági mutatót, ami szerint visszaelőztük a szlovákokat. Mutattam. Majd jössz és maszatolsz, hogy azt a mutatót tulajdonképpen miért is kell inkább mégis figyelmen kívül hagyni. Ez így bohóckodás.

"Az egyes kormányok összehasonlításának azért nincs értelme"

Annyi azért mindenképpen kiderül belőle, hogy kik alatt távolodtunk el a régiós versenytársaktól és kik alatt mozogtunk együtt velük. Apró megjegyzés a teljesítmény helyesebb értékeléséhez: ha előbb évekig lemaradunk, utána évekig annyival kell jobban teljesítenünk a versenytársaknál, amivel korábban lemaradtunk csak azért, hogy ismét egálban legyünk.

Majd írod:
"Ez azoban nem mentesíti az Orbán-kormányokat az alól a gazdaságtörténeti bűn alól, hogy amikor lett volna rá alkalmuk, akkor nem vezették be az eurót. So simple as that.."

A trendek meg attól még trendek. A következő ábra tanulsága például az, hogy nem azok jártak jól az utóbbi időben, akiknél euró van.
cdn.portfolio.hu/articles/images-o/g/d/p/gdppercapita1-407594.png

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

tesz-vesz · http://kkbk.blog.hu 2023.01.30. 21:59:23

@birkamenet: putyin és kína nem engedi hogy kilépjünk

ne feledd a letelepedési kötvényt, a nyílt hazaárulást

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Goldfinger Ernő 2023.01.30. 08:03:46

@alöksz róz: Igen. Azt próbáltam meg körülírni, hogy miért a dollárban számított GDP az érdekes a növekedési pálya megítélése szempontjából és miért nem a PPP

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

alöksz róz 2023.01.30. 08:02:20

@Goldfinger Ernő: "Azt, hogy ha ma ki kell menni a világpiacra egy átlagos szlováknak és egy átlagos magyarnak az általuk megtermelt összes nemzeti értékkel, akkor a szlovák 15%-kal több dollárt zsebelne be, mint a magyar." - ez mi akar lenni, ez a megtermelt összes nemzeti érték?

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Goldfinger Ernő 2023.01.29. 20:50:31

@0dzsud0: Nagyon rendes tőled, hogy kigyűjtötted, de talán tanulmányozzuk ezt az ábrát is - ugyanebből az ábrakészletből: data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.KD?locations=HU-SK

Mit mutatnak ezek az ábrák? Azt, hogy PPP-n számított nemzeti összeterméken valóban beelőztük Szlovákiát, de a valódi, dollárra lefordított GDP-ben messze nem.

Mi az ellentmondás oka? Az eltérő árszínvonal, infláció és az eltérő gazdasági -és árszerkezet.

Mit jelent ez a valóságban? Azt, hogy ha ma ki kell menni a világpiacra egy átlagos szlováknak és egy átlagos magyarnak az általuk megtermelt összes nemzeti értékkel, akkor a szlovák 15%-kal több dollárt zsebelne be, mint a magyar.

Ez a különbség 2009-ben még 20% körül volt, ez csökkent le dollárban kifejezve 15%-ra, az eltérő árstruktúrák miatt pedig meg is fordult.

Mit állítottam én? Azt, hogy az euró bevezetésével szembeni egyik ellenérv az az, hogy növekedési áldozatot kell miatta hozni (egyesek harmadára csökkenő növekedésről beszélnek például.) Ezt az állítást csak a fix dolláron átszámított GDP alapján tudjuk megítélni, mert így kiszűrünk minden más árfolyam- és árszínvonal hatást. (A PPP pont ezeket a növekefdési szempontból irreleváns hatásokat emeli be.) A számokból pedig az látszik, hogy valóban gyorsabban nőtt a magyar gazdaság, mint a szlovák 2009 után, de az, hogy drasztikus növekedés-visszaesésről kellene Szlovákia esetében beszélni legalábbis költői túlzás. Ha így lenne, akkor nem 5 százalékpontot hozunk rajtuk 12 év alatt (vagyis nem egészen fél százalékpontot évente), hanem sokkal többet. Vagyis az euróval szemben ez az ellenérv nem áll meg. Én ennyit mondtam, nem többet - és ezt tartom is.

Az egyes kormányok összehasonlításának azért nincs értelme, mert 2004 előtt (ez EU-csatlakozás előtt) fogalmilag volt kizárt az euró bevezetése, Gyurcsány tündöklése és bukása idején meg sem az infláció, sem a kamatszint miatt nem volt reális esély sem az euróra.

Ez azoban nem mentesíti az Orbán-kormányokat az alól a gazdaságtörténeti bűn alól, hogy amikor lett volna rá alkalmuk, akkor nem vezették be az eurót. So simple as that..

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

0dzsud0 2023.01.29. 20:27:28

@Goldfinger Ernő: data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.PCAP.PP.CD?locations=HU-SK

Ha már kigyűjtöttem neked, legyél kedves tanulmányozd azt is, hogy mely kormányok alatt ment a leszakadás és melyek alatt közelítettük őket!

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Goldfinger Ernő 2023.01.28. 17:08:08

@nemecsekerno_007: Így van, szánalmas visszamutogatni rá. De a téma, vagyis az euró bevezetésének szükségessége szempontjából mi is a jelentősége annak, hogy ki az ellenzél vezető ereje? Ha Gyurcsány meg tudta akadályozni a 13. éve kétharmaddal kormánzó Orbánt bármiben is, például az euró bevezetésében, akkor az Orbánról állít ki politikai szegénységi bizonyítványt, nem Gyurcsányról. De nem ez volt a helyzet, természetesen..

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Goldfinger Ernő 2023.01.28. 17:05:49

@0dzsud0: ööö.. miben is előztük vissza a szlovákokat? Egyetlen mutatószámot mondj, légy oly szíves, amiben előttük vagyunk.. Tartok tőle, nem fog menni. Sajnos..

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

nemecsekerno_007 2023.01.28. 17:02:42

@Goldfinger Ernő: Te írtad, hogy Fletóra mutogatni szánalmas. Mindenki leszarná ha nem lenne az ellenzék legnagyobb ereje. És itt van a kutya elásva.

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Boldeone2 2023.01.28. 17:02:39

@Billy Hill: Valójában a horvát kuna mindig is erős ès stabil pènz volt, mèg az euróhoz kèpest is. A horvátok pedig nominálisan mindig is egy kicsit jobban kerestek, mint a magyarok. Minket szegèny keleti szomszèdnak tartottak sokáig , akik viszik a házikolbászt az Adriára ahelyett hogy a horvátok túlárazott èttermeit vennènk igènybe...
Ahhoz kèpest, hogy a tengeren-, meg a Rimac nevű luxusautó gyártón kívül nem nagyon van nekik világhírű gazdaságuk, meglehetős jómódban èlnek. "Magyarország" meg autóipari "hatalom" kis túlzással..A horvátoknál olyan kirívó szegènysèg mint nálunk, nem nagyon van...

Ha a magyar kisnyugdíjasok járandóságát átváltanánk euróra, akkor rögtön a felszínre kerülne a botrányos a szegènysèg ....
Eddig ugye azt mondták biztatásul, hogy nálunk bár alacsonyak a bèrek, de az árak is, vagyis nyugodjuk meg ...
Mèg pár èvet kell csak kibírni, ès utolèrjük Ausztriát...
Legyünk nyugodtak: ezermilliárd fedezetlen pènzt muszály kiosztani a nemzeti tőkès osztálynak, hogy az versenykèpes legyen ...
Kell az " ócsított " forint is a versenykèpes gazdasághoz, no meg az infláció által "felbikásított" makroszámokhoz ....

Tulajdonkèppen ennek a voluntarista gazdaságpolitikának isszuk a keserű levèt most is. Ezért lett európarekorder infláció, meg 13%- os fogyasztásgyilkos alapkamat....

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Igazamvanvagyigazamvan? 2023.01.28. 17:02:32

@szdoby: nem pont. A PPP a lakosság életszinvonalára kitalált mutató, nem alkalmas két ország gazdaságának összevetésére.
A GDP per capita az ország gazdaságának termelékenységét mutatja meg, tehát pont arra találták ki, hogy egy gazdaság fejlôdése összevethető legyen.

Az ehyik termelési, a másik fogyasztási oldal.

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Motorogre 2023.01.28. 17:02:14

@Goldfinger Ernő: Igen, értjük. A "nemolcsó .. munkaerő" már elment Nyugatra.

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

Motorogre 2023.01.28. 17:01:56

@Billy Hill: Tudod, az Örkény-egypercesek se egy percig tartanak - de utólag már nem nevezik át ezeket se, ahogy az euró-kritériumokat se.
A sok számadat a kommentekben igencsak impozáns pro és kontra is - de a lakosság közérzetét nem fejezi ki. Aki teheti külföldre megy dolgozni és/vagy vásárolni: gyulaiak Romániába, Kanizsaiak horvátba stb.
Igen, igazad van, a horvátok józanul és reálisan használják ki az adottságaikat.

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?

0dzsud0 2023.01.28. 17:01:50

@sírjatok: Arról nem is beszélve, hogy 2018-ban visszaelőztük a szlovákokat, amikor náluk már javában euró volt (tehát ballibül jóvilág), nálunk meg továbbra is forint. Mik vannak...

Bejegyzés: Miért nincs értelme az euró bevezetése körüli vitának?
süti beállítások módosítása